دپارتمان مهارت های پیشرفته دپارتمان نقشه برداری دپارتمان مهارت های فنی و حرفه ای
پروژه معماری برای حیوانات

پروژه معماری برای حیوانات

پروژه معماری برای حیوانات

ناثیر معماری روی کیفیت زندگی انسان‌ها، همواره موردبحث بوده است اما در قرن ۲۱، پروژه‌های معماری زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند؛ پروژه‌هایی که می‌بایست تجاربی نو به انسان‌ها هدیه دهند. ساختمان‌های سراسر دنیا باید بافت خاصی را معرفی کنند و پاسخگوی چهارچوب‌های فرهنگی کاربران خود باشند.
با در نظر گرفتن این موضوع، ما ۸ پروژه را جمع‌آوری کرده‌ایم که کاربرانی متفاوت دارند؛ پروژه‌هایی که فقط برای انسان‌ها طراحی نشده‌اند؛ بلکه پذیرای حیوانات هم هستند. این پروژه‌ها، از ساختمان‌های باغ‌وحش گرفته تا آکواریوم، اصطبل و پناهگاه‌ها، با چالش خاصی روبه‌رو بوده‌اند؛ یعنی برقراری تعادل در بین تجارب انسانی و حیوانی. برای تماشای این بناهای متفاوت با ما همراه شوید.

خانه فیل‌ها کاری از شرکت فاستر و همکاران

خانه فیل‌ها در باغ‌وحش کپنهاگ قرار دارد. دیوارهای این محوطه پشت یک استخر آب بلند پنهان شده‌اند؛ این امر باعث نزدیکی بازدیدکنندگان به این پستانداران عظیم‌الجثه شده است و  یک شگفتی دیگر در باغ‌وحش رقم زده است. نکات جالب طرح به اینجا ختم نمی‌شود؛ ساختمان از استانداردهای بالایی برخوردار است و یک زندگی خوب را از بدو تولد به ساکنینش هدیه می‌دهد. این چهاردیواری بزرگ به‌گونه‌ای طراحی شده که فیل‌ها بتوانند کنار هم بخوابند؛ درست همان‌گونه که در حیات‌وحش می‌خوابند. کف محوطه گرم است تا خشک نگه داشته شوند و سلامت پاهای حیوانات را تضمین کنند. بازآفرینی المان‌های طبیعی چون بستر خشک رودخانه و گودال‌های گل آلود به بهبود احساس و تجربه فیل‌ها کمک می‌کند.

نمایشگاه میمون‌ها کاری از معماران Snowdon

این زیستگاه، قسمتی است که به مجموعه Rainforest Trail در باغ‌وحش ملبورن اضافه شده است. نمایشگاه میمون‌ها از  دو قسمت تحت عناوین تونل ورودی و خانه درختی تشکیل شده است. خود نمایشگاه درون محوطه کنونی میمون‌ها قرار دارد و تعاملی صمیمی بین بازدیدکنندگان و میمون‌ها خلق کرده است. کاربرد متریال بازیافتی و تعدیل کانال آب نمایشگاه، مهمان‌ها را از اهمیت طرح‌های پایدار آگاه می‌کند.

اصطبل اسب، کاری از معماران و طراحان Seth Stein و Watson

این مرکز سوارکاری درMornington Peninsula، واقع در جنوب ملبورن، به خوبی با چشم‌انداز پیرامون هم‌نوا شده است. این هماهنگی نتیجه کاربرد مواد محدود و فرم خمیده اصطبل است.

سیاره آبی کاری از شرکت ۳XN

سیاره آبی به عنوان جانشین آکواریوم پیشین دانمارک طراحی شد و در موقعیتی جدید، یعنی در هشت کیلومتری میدان تالار کپنهاگ قرار گرفت. حالا سیاره آبی به یکی از پنج مقصد اصلی گردشگری دانمارک تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۲، در کنفرانس اقتصاد در گردشگری که تحت عنوان “یک راه جدید برای رشد” برگزار شد؛ سیاره آبی به عنوان بهترین پروژه آبی دانمارک انتخاب شد.

Canine Brigade کاری از معماران TRANSFORM DS

این مرکز برای آموزش و اعزام سگ‌های پلیس طراحی شده است. Canine Brigade در یک منطقه صنعتی قرار گرفته که متعلق به مخالفین کنونی پلیس است. یک حیاط باز، ساختارهای اداری را به ناحیه زندگی سگ‌ها وصل می‌کند و زمین اصلی تعلیم حیوان‌ها را تشکیل می‌دهد.

مزرعه حیوانات کاری از گروه معماری ۷۰F

بیشتر قسمت‌های شهر Almere هلند دارای مزرعه حیوانات هستند. این پروژه جایگزین مزرعه سابق پارک den Uyl شده است. در طرح این مجموعه از پناهگاه‌های چوبی استفاده شده که به‌صورت خودکار با طلوع و غروب آفتاب، باز و بسته می‌شوند. ساختمان در شب روشن می‌شود و مانند یک منور در دل پارک می‌درخشد. هزینه کل پروژه از طریق اسپانسرها تأمین شده است.

باغ پروانه‌ها کاری از گروه ۳deluxe

باغ پروانه‌ها در یکی از تفریحگاه‌های جزیره النور، واقع در امارات متحده عربی است؛ باغی که تجربه‌ای چند حسی به مهمان‌هایش هدیه می‌دهد. سقفی طلایی با طرح‌های برگ مانند روی باغ کشیده شده است. نورگیرها و پنجره‌های شیشه‌ای، آسمان را به زمین مجموعه پیوند زده‌اند. این المان‌ها، حسی متفاوت از نور در این زیستگاه خلق می‌کنند.

باغ‌وحش Ohringen کاری از تیم معماری  Kresings

فرم قوی و مجاورت با یک برکه، چشم‌اندازی چشمگیر برای رهگذران خلق کرده است. در طول پروسه ساخت، گروه معماری با یک تیم دامپزشکی همکاری می‌کرد. کل ساختمان با استفاده از چوب لارکس اصلاح‌نشده طراحی شده و شبیه به زیستگاه طبیعی حیوانات است.

منبع: masahat.ir

 

تاریخ انتشار

تاریخ انتشار :

18 آذر 1396

نویسنده

نویسنده :

مدیر سایت

کلمات کلیدی و مفید وب سایت

آموزشگاه ایستا

آموزش دوره متصدی متره براورد

آموزش دوره ۳Dmax در رشت

آموزش فشرده اتوکد

آموزش حرفه ای نقشه برداری

آموزش اتوکد