دپارتمان مهارت های پیشرفته دپارتمان نقشه برداری دپارتمان مهارت های فنی و حرفه ای
نگاه به درختان باعث کاهش سطح استرس افراد می شود

نگاه به درختان باعث کاهش سطح استرس افراد می شود

طبیعت همواره به انسان حسی مثبت القا می‌کند، بسیاری برای یافتن آرامش به مکان‌های سرسبز و پر درخت مراجعه می‌کنند و تردیدی نیست که این‌کار تاثیری مثبت بر ذهن انسان خواهد داشت. یافته‌های علمی نشان می‌دهد که نگاه به درختان می‌تواند سطح استرس را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

استرس کار و فعالیت‌های روزمره باعث می‌شود در طول روز کلافه شده یا حتی عصبی شویم پس برای دوری از این محیط باید چکار کنیم؟ چگونه از این استرس فاصله بگیریم؟

زمان آن رسیده که از پشت میز کارتان بلند شوید!

اگر شما به دنبال یک راه ساده برای کاهش میزان استرس هر روزه خود در زندگی هستید، به شما توصیه می‌کنیم که تعدادی درخت در نزدیکی خود پیدا کنید! زیرا یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قدم زدن در یک خیابان پوشیده از درخت، حتی در محیط شهری، قدرت قابل‌توجهی در کاهش سطح استرس شما دارد.

براساس یک تحقیق جدید می‌توان گفت که طبیعت می‌تواند تا حد زیادی روحیه شما را تغییر داده و تاثیر مثبتی بر روی شما بگذارد. با وجود این‌که همیشه از طبیعت به عنوان یک منبع انرژی مثبت و تغییر دهنده روحیه یاد می‌کنند، این از معدود دفعاتی است که دانشمندان تاثیر درختان و طبیعت را بر روی انسان ارزیابی کرده‌اند.

محققان دانشگاه ایلینویز و دانشگاه هنگ کنگ ۱۶۰ نفر را تحت شرایط استرس‌زا قرار دادند. این شرایط شامل آماده شدن و ارایه یک سخنرانی در جمع، چیزی که بسیاری از افراد از آن وحشت دارند، و انجام عملیات ریاضی در مقابل افراد کارشناس بود.

زمانی‌که شرکت‌کنندگان کاملا درگیر استرس شدند، از آن‌ها خواسته شد تا به تماشای یکی از ۱۰ فیلم‌ ۳۶۰ درجه و ۶ دقیقه‌ای از سطح شهر بنشینند. این فیلم‌ها براساس من

برای بررسی سطح استرس، شرکت کنندگان به ۳ سوال پاسخ دادند؛ یکی قبل از آغاز تست، دومی بعد از تمام شدن ارائه یا تست ریاضی و دیگری بعد از یک استراحت کوتاه زمانی که همه کارها تمام شده بود. با استفاده از این اطلاعات درمراحل مختلف آزمایش، این تیم قادر به رسم نمودار برای تجزیه و تحلیل نتایج بود.

در پایان روز محققان به یک منحنی رسیدند که نمایانگر این بود که هرچه میزان مناطق پوشیده از درختی به شرکت‌کنندگان نشان داند، بیشتر بوده، سطح استرس آن‌ها هم بیشتر کاهش یافته است. به عبارت دیگر، هرچه درخت بیشتری وجود داشته باشد، استرس کمتری خواهیم داشت. بنابراین به شما توصیه می‌شود که در یک خیابان پوشیده از درخت یا یک پارک قدم بزنید. این‌کار می‌تواند برای سلامت روانی شما بسیار سودمند باشد.

البته این مطالعه محدودیت‌هایی هم داشت. به عنوان مثال، سطح استرس توسط خود شرکت‌کنندگان گزارش می‌شده و اندازه‌گیری دقیقی نبوده‌ است. علاوه بر آن شرکت‌کنندگان تنها فیلم‌هایی از طبیعت را تماشا کردند و این کار دقیقا حس قرار گرفتن در طبیعت را به فرد القا نمی‌کند، بنابراین کاهش میزان استرس در خود طبیعت احتمالا مقداری بیشتر از سطح اندازه‌گیری شده در این آزمایش است. اما این اولین باری نبود که دانشمندان نشان دادند که گیاهان تاثیری مثبت بر روی انسان دارد.

مطالعه دیگری که در گذشته انجام شد، نشان داد که افراد تنها با نگاه به عکس‌هایی از طبیعت می‌توانند سطح استرس خود را کاهش دهند. پیتر داکریل می‌گوید:

“این یافته، که در مجله بین المللی تحقیقات زیست محیطی و بهداشت عمومی منتشر شده است ، نشان می‌دهد که قرار دادن چند عکس از طبیعت و درختان در اطراف میز کار، می‌تواند ایده خوبی باشد. وقتی به شرکت‌کنندگان عکس‌هایی از طبیعت نشان داده شد، میزان استرس آن‌ها کاهش یافت. این اتفاق به دلیل فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک است. عمده عملکردها در هنگام استراحت انسان بر عهده این سیستم‌ است.”خوشبختانه، هرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می‌گیرد، ما تاثیر مثبت طبیعت بر مغز را بیشتر و بهتر درک می‌کنیم. اما اولین مدرک همان آرامشی است که همه ما در طبیعت می‌یابیم، پس بهتر است که کمتر از این منبع سرشار انرژی مثبت و آرامش، غافل شویم. منبع : zoomit

babae7c4-03e3-4eb6-a236-44da9e347d51

تاریخ انتشار

تاریخ انتشار :

04 مرداد 1395

نویسنده

نویسنده :

مدیر سایت

کلمات کلیدی و مفید وب سایت

آموزشگاه ایستا

آموزش دوره متصدی متره براورد

آموزش دوره ۳Dmax در رشت

آموزش فشرده اتوکد

آموزش حرفه ای نقشه برداری

آموزش اتوکد