مهارت های پیشرفته و مهندسی دپارتمان نقشه برداری دپارتمان های فنی و حرفه ای
آلودگی نوری یک سوم مردم دنیا را از دیدن کهکشان راه شیری محروم کرده است

آلودگی نوری یک سوم مردم دنیا را از دیدن کهکشان راه شیری محروم کرده است

آلودگی نوری یکی از آلودگی‌های عصر حاضر است که اهمیت کمتری به آن داده شده است. این آلودگی در شهرهای پرجمعیت باعث روشن شدن بیش از حد آسمان شب می‌شود و در نتیجه افراد نمی‌توانند ستاره‌ها را به خوبی مشاهده کنند. آمار افرادی که نمی‌توانند کهکشان راه شیری را به خوبی ببینند، به یک سوم جمعیت جهان رسیده است.۹bb99409-2fd8-4a11-be1e-f421ccf505e4

کمتر کسی تصور می‌کرد که آلودگی نوری روزی خطری برای بشر به حساب بیاید. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این آلودگی‌ها باعث شده‌‌اند تا یک‌سوم از جمعیت جهان قادر به دیدن کهکشان راه شیری نباشند. دلیل این امر نیز روشن شدن بیش از اندازه‌ی آسمان شب توسط نورهای مصنوعی است.

نتایج تحقیقات جدید که تحت عنوان “اطلس جدید جهان از روشنایی مصنوعی آسمان شب” (The new world atlas of artificial night sky brightness) منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند که ۶۰ درصد از ساکنان اروپا و ۸۰ درصد از ساکنان آمریکای شمالی، دیگر قادر به دیدن مجموعه‌ی سیاره‌ها و ستاره‌ها نیستند. در این گزارش عنوان شده که سیاره‌ی ما بوسیله‌ی یک مه نوری احاطه شده که اجازه‌ی تماشای کهکشان را به درصد زیادی از ساکنان خود نمی‌دهد.

در لیست کشورهایی که به آلودگی نوری دچار هستند، سنگاپور رتبه‌ی اول را دارد و مناطقی مانند سن‌مارینو، کویت، قطر و مالتا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ساکنان این مناطق به طور کلی از دیدن کهکشان راه شیری محروم هستند.

طبق گزارش منتشر شده، خساراتی که آلودگی نوری برای بشر ایجاد می‌کند، شامل خسارات مالی و انرژی و نیز کم شدن تنوع زیستی و فرهنگی خواهد بود. این گزارش در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که این خطرات با اقداماتی ساده مانند کم کردن حد اکثری نورهای مصنوعی، قابل پیشگیری هستند. نور آبی نوری است که افراد باید بیشتر از همه مصرف آن را کاهش دهند و راه حل دیگری که پیشنهاد می‌شود، استفاده از حفاظ‌هایی برای جلوگیری تابش نور مصنوعی به سطح افق است.

مناطقی که در حال حاضر کمترین آلودگی نوری را دارند، کشور چاد در آفریقا و منطقه‌ی ماداگاسکار هستند.

منبع zoomit.ir

تاریخ انتشار

تاریخ انتشار :

25 خرداد 1395

نویسنده

نویسنده :

مدیر سایت

کلمات کلیدی و مفید وب سایت

آموزشگاه ایستا

آموزش دوره متصدی متره براورد

آموزش دوره ۳Dmax در رشت

آموزش فشرده اتوکد

آموزش حرفه ای نقشه برداری

آموزش اتوکد